Poradnik Interesanta
Warunki korzystania
Przygotowanie i wypełnianie wniosku
- Wybór właściwego wniosku
- Sposoby złożenia dokumentów
- Karta usługi oraz wnioski
- Wypełnianie elektronicznego formularza
Wysyłanie dokumentu elektronicznego
Sprawdzanie stanu sprawy
GN 07 - Decyzja w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości

Sposoby dostarczenia dokumentów
osobiście | pocztą | faxem | elektronicznie |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

Sposoby odbioru dokumentów
osobiście | pocztą | elektronicznie |
![]() |
![]() |
![]() |

Karta usługi
Karta usługi zawiera opis procedury załatwienia sprawy.
Wymagane dokumenty
1.Wniosek o wydanie decyzji w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
2.Akt notarialny
3. Odpis z rejestru przedsiębiorców KRS ( w przypadku spółek kapitałowych).
Miejsce złożenia dokumentów
Sekretariat Starosty Żnińskiego - I piętro, pok. nr 19
Opłaty
Opłata skarbowa:
Wydanie decyzji w przedmiocie przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności podlega opłacie skarbowej w wysokości 10 zł. Opłatę należy uiścić na rachunek bankowy organu podatkowego: Urząd Miejski w Żninie, Bank Spółdzielczy „PAŁUKI” w Żninie nr 47 8181 0000 2742 2000 0038.
Termin i sposób załatwienia
- Jeśli zachodzą ustawowe przesłanki, wniosek załatwiany jest poprzez wydanie decyzji administracyjnej w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, w terminie 3 - 6 miesięcy;
- w przypadku braku przesłanek ustawowych wniosek jest załatwiany poprzez wydanie decyzji administracyjnej o odmowie bądź umorzeniu postępowania w sprawie,w terminie 3 - 4 miesięcy.
Podstawa prawna
- Art. 1 – art. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości,
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 marca 2015 r. K 29/13.
Tryb odwoławczy
Odwołanie za pośrednictwem Starosty Żnińskiego do Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
Dodatkowe informacje, uwagi
1. Przekształcenie przysługuje:
- osobom fizycznym będącym w dniu wejścia w życie ustawy( tj. dnia 13.10.2005 r.) użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych,,
- osobom fizycznym i prawnym będącym w dniu wejścia w życie ustawy tj. dnia 13.10.2005 r. właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego i ich następcom prawnym,
- spółdzielniom mieszkaniowym będącym w dniu wejścia w życie ustawy tj. dnia 13.10.2005 r. właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży i ich następcom prawnym .
2. Przepisy ww. ustawy stosuje się również do osób fizycznych i prawnych będących właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego, które nabyły udział w użytkowaniu wieczystym po dniu 13 października 2005r. tj. po dniu wejścia w życie ustawy.
3. W przypadku współużytkowania wieczystego z żądaniem przekształcenia występują wszyscy współużytkownicy wieczyści, z zastrzeżeniem ust. 2 (art. 2 ustawy) „Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Jeżeli co najmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, właściwy organ zawiesza postępowanie. W takim przypadku przepis art. 199 kc stosuje się odpowiednio."
4. Prawo do nieodpłatnego przekształcenia przysługuje użytkownikom wieczystym i ich następcom prawnym, którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990r., niezależnie od przeznaczenia tej nieruchomości.
5. Przepisów ustawy nie stosuje się do:
-
nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste Polskiemu Związkowi Działkowców;
-
nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste państwowym i samorządowym osobom prawnym, a także spółkom handlowym, w odniesieniu do których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego jest podmiotem dominującym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych;
-
nieruchomości, wobec których toczy się postępowanie administracyjne, mające na celu nabycie nieruchomości lub jej części pod inwestycję celu publicznego.
Sprawy realizuje:
Monika Kończal - inspektor, e-mail: m.konczal@znin.pl
II piętro
pokój nr 27, tel. 0-52 30 311 00 wew. 62